Cьогодні в шведському Оре стартує чемпіонат світу з гірськолижного спорту

Posted by

 

З 5 по 17 лютого в шведському Оре пройде 45-й в історії чемпіонат світу з гірськолижного спорту.

Раніше Оре вже приймав світову першість в 1954 і 2007 роках. Шведський гірськолижний курорт добре знайомий всім гірськолижникам і вболівальникам — він регулярно приймає етапи Кубка світу, правда, в основному тільки в технічних дисциплінах.

У цьому році на чемпіонаті світу в Оре буде розіграно 11 комплектів нагород: по 5 у чоловіків і у жінок плюс командний турнір. В останній раз в історії чемпіонатів світу будуть розіграні комплекти нагород в комбінації — після закінчення сезону 2019/2020 вона зникне і з календаря Кубка світу.

Розклад чемпіонату світу:

Вівторок, 5 лютого, 13:30 — супергігант, жінки

Середа, 6 лютого, 13:30 — супергігант, чоловіки

П’ятниця, 8 лютого, 12:00, 17:15 — комбінація, жінки (швидкісний спуск / слалом)

Субота, 9 лютого, 13:30 — швидкісний спуск, чоловіки

Понеділок, 11 лютого, 12:00, 15:30 — комбінація, чоловіки

Вівторок, 12 лютого, 17:00 — командні змагання

Четвер, 14 лютого, 15:15 18:45 — гігантський слалом, жінки

П’ятниця, 15 лютого, 15:15 17:45 — гігантський слалом, чоловіки

Субота, 16 лютого, 12:00, 15:30 — слалом, жінки

Неділя, 17 лютого, 12:00, 15:30 — слалом, чоловіки

В останні роки гірськолижний Кубок світу стає все більш травмонебезпечним. Через це чемпіонат світу в Оре пропускають багато зірок першої величини. Особливо сильно через травми постраждала збірна Австрії: на мундіаль не їдуть Корнелія Хюттер, Стефані Бруннер і Анна Файт. Хюттер, ледь повернувшись після травми, встигла виступити лише на двох етапах (Кортіна д’Ампеццо і Гарміш-Партенркірхен), після чого знову потрапила в лазарет, невдало впавши в швидкісному спуску на «Кандахарі». На відміну від своїх партнерок по команді Бруннер і Файт, Хюттер вилетіла не до кінця сезону, і може встигнути повернутися в лад на заключний відрізок сезону після чемпіонату світу.

Втрат зазнала і чоловіча збірна Австрії — не їде на чемпіонат Макс Франц. 29-річний швидкісник проводив кращий сезон у своїй кар’єрі, здобув дві перемоги на північноамериканському турне, однак отримав перелом п’яти на швидкісному спуску в Кітцбюелі.

Пропускає чемпіонат світу і зірка жіночої збірної Швейцарії Мішель Гізін. Будучи прекрасним універсалом, вона мала ті чи інші медальні шанси практично у всіх дисциплінах — мабуть, лише за винятком гіганта. Однак розрив зв’язок коліна змусив її пройти операцію і достроково завершити сезон.

Фаворити у чоловіків

У чоловіків зіркою №1 чемпіонату світу повинен стати, звичайно ж, Марсель Хіршер. Геніальному австрійцю цілком під силу завоювати три золоті медалі — в слаломі, гіганті та комбінації (якщо, звичайно, на останню він взагалі заявиться). Найбільш міцними здаються позиції Марселя в гіганті, в той час як в слаломі останнім часом до нього і Хенрику Крістофферсеном помітно підтяглася за рівнем ціла група спортсменів — Клемен Ноель, Алексіс Пінтуро, Марко Шварц, Даніель Юлі і Мануель Феллер. Чи не буде скидати з рахунків в технічних дисциплінах і Лоїка Мейяр, незважаючи на те, що після двох подіумів в кінці грудня в Заальбахе його результати пішли на спад.

Що стосується швидкісних дисциплін, то тут, в порівнянні з технічними, панує безвладдя. Домінік Паріс і Вінсент Кріхмайр будуть в числі топ-фаворитів як в швидкісному спуску, так і в супергіганті. Особливу увагу варто звернути на Кріхмайра: австрієць проводить чудовий сезон, а рік тому на фіналі в Оре зробив переможний дубль. У швидкісному спуску тоді перемогу з ним розділив партнер по команді Маттіас Майер. А вже він-то, будучи 2-кратним олімпійським чемпіоном, як ніхто вміє вистрілювати в потрібний момент.

Беат Фойц в останні роки менш універсальний, і бореться за перемоги тільки в швидкісному спуску. Втім, в даунхілі, мабуть, саме він буде фаворитом №1.

Остерігатися варто й помітно додали останнім часом Александера Омодт Килда — норвежець гідно підміняє на передових ролях мають проблеми Акселя Лунда Свіндал і Кьелітя Янсруд. Про Свіндаля ми пізніше поговоримо окремо, а ось Янсруд в нинішньому сезоні претендує на статус головного розчарування. Медальні шанси (при чому, не дуже високі) у нього є тільки в супергіганті. Результати зоряного норвежця в швидкісному спуску не дозволяють мріяти про призових місцях.

Може піднести сюрпризи і прогресуюча збірна Німеччини на чолі з Томасом Дрессеном і Йозефом Ферстлем — останній лише тиждень тому виграв супергігант в Кітцбюелі

Може піднести сюрпризи і прогресуюча збірна Німеччини на чолі з Томасом Дрессеном і Йозефом Ферстлем — останній лише тиждень тому виграв супергігант в Кітцбюелі. Не будемо скидати з рахунків і переживає ренесанс італійського ветерана Крістофа Іннерхофер.

Жінки

Як і чоловіків, у жінок є дуже явний претендент на звання головної зірки чемпіонату. Мікейла Шиффрін теоретично має відмінні шанси на перемогу взагалі у всіх дисциплінах, хоча швидкісний спуск американка планує пропускати, щоб не перевантажувати свій графік. У слаломі зупинити Мікейла Шиффрін може тільки диво, хоча рік тому на Олімпіаді в Пхенчхані саме воно і сталося.

Гігантський слалом — дисципліна жіночих гірських лиж, в якій рівень конкуренції зараз найвищий. І там у Мікаели буде відразу кілька рівноцінних і ні в чому не поступаються суперниць — чинна чемпіонка Тесса Ворлі, а також Вікторія Ребенсбург, Федеріка Бріньоне і, з натяжкою, Рагнхільд Мовінкеля. Петра Влхова і Венді Холденер будуть головними суперницями Мікейла Шиффрін в слаломі, але і в гіганті здатні поборотися за медалі. Особливо це стосується словачки, яка в нинішньому сезоні помітно додала в гіганті і вже здобула дві перемоги (в тому числі розділена з Мікейла Шиффрін минулої п’ятниці в Маріборі).

Ще в минулому сезоні супергігант для Мікаели Мікейла Шиффрін був найслабшою дисципліною, проте в цьому році в Super G у неї стовідсоткові показники: 3 старту — 3 перемоги. Хоча золото в Оре в супергіганті їй буде завоювати набагато складніше.

В цілому, у жінок в швидкісних видах ситуація приблизно та ж, що і у чоловіків — відсутність явних домінаторов. Проте, головною героїнею чемпіонату світу в швидкісних змаганнях може стати Софія Годжа. Тиждень тому італійка повернулася в Кубок світу двома другими місцями в Гарміш-Партенкіхрене — непогано як для першого старту після перелому кісточки! У олімпійської чемпіонки і власниці МГГ в швидкісному спуску є все для того, щоб додати до своєї колекції успіхів ще й золото ЧС.

Втім, гідних суперниць у Годжі і Мікейла Шиффрін буде досить. Ілка Штухец зуміла осоромити скептиків, які не вірили в її успішне повернення після важкої травми і пропуску минулого сезону. 2 перемоги і сумарно 4 подіуму (при чому, два призових місця зовсім недавно в Кортині д’Ампеццо) — достатні підстави вважати її камбек успішним і розглядати її як одну з топ-фавориток швидкісних видів в Оре.

Відразу три претендентки на медалі у збірної Австрії — і це за відсутності Корнелії Хюттер! Два роки тому золото Ніколь Шмідхофер в супергіганті було сенсацією, зараз же австрійка підходить до мундіалю в статусі повноправного топ-претендента на найвищі місця. Ніколь йде четвертою в загальному заліку Кубка світу, лідирує в гонитві за МГГ в швидкісному спуску і здобула одразу три перемоги в Кубку світу — до нинішнього сезону у Шмідхофер не було жодної перемоги.

Рамона Зібенхофер нарешті почала видавати топові результати не тільки в контрольних тренуваннях, а й в основних змаганнях. Це відразу ж принесло їй перші дві перемоги на Кубку світу — австрійка зробила переможний дубль у Кортині. Втім, якщо у Шмідхофер є переможні шанси в обох швидкісних дисциплінах, то у Зібенхофер — тільки в даунхілі. Свою кращий сезон в кар’єрі проводить і ще одна австрійка — Стефані Венір. Тиждень тому в Гарміш-Партенкірхені вона також здобула першу в кар’єрі перемогу на Кубку світу. Хоча в Оре її варто розглядати лише як небезпечної темної конячки — все-таки топових результатів у неї поки не так багато.

Прощальний акорд легенд

Для багатьох зірок гірськолижного спорту майбутній чемпіонат світу стане останнім великим турніром в кар’єрі. Ліндсі Вонн планувала виступати до кінця нинішнього сезону, однак після повернення в Кубок світу після травми біль не покидає Ліндсі, і легендарна американка оголосила про те, що свою кар’єру вона завершить відразу після чемпіонату світу. В Оре вона збирається виступити в швидкісному спуску і супергіганті. Однак, з огляду на проблеми Вонн з коліном і результати після травми, в те, що прощальний турнір американки вийде успішним, віриться слабо. Погоня за історією, швидше за все, закінчиться невдало.

Дуже схожа ситуація і у чоловіків — там також закінчує кар’єру змучена травмами легенда швидкісних видів Аксель Лунд Свіндал. У норвезького ветерана також проблеми з коліном, однак вони не здаються настільки нерозв’язними, як у Вонн. Тому у легендарного вікінга набагато більше шансів завоювати на прощання золото світової першості.

Рік тому слаломні змагання Олімпіади в Пхенчхані перетворилися в шведську казку. На Андре Мюрер і Фріду Хансдоттер мало хто ставив в боротьбі за золото, однак помилки топ-фаворитів принесли шведам олімпійські титули. І Мюрер, і Хансдоттер на той момент було вже добре за 30, і завершення кар’єри в статусі свіжоспечених олімпійських чемпіонів здавалося ідеальним сценарієм. Якби не одне «але» — домашній чемпіонат світу-2019 в Оре. І Мюрер, і Хансдоттер прийняли рішення завершити кар’єру на очах у рідної публіки.

Результати Мюрер за цей рік суттєво впали, і зараз його золото бачиться ще набагато більш фантастичним сценарієм, ніж рік тому — зараз в тріумфальне завершення кар’єри шведа можуть повірити хіба що невиправні мрійники і романтики. А ось Фріда Хансдоттер на своєму рівні залишилася: перемог в слаломі в нинішньому сезоні немає, але ось подіумів і передбачень у топ-6, як завжди, більш ніж достатньо. Зараз шанси Хансдоттер в слаломі оцінюються приблизно так само, як рік тому перед Олімпіадою. Звичайно, в те, що сценарій Пхенчхана для Фріди повториться, повірити складно, проте фантастичним він не виглядає.

 

Leave a Reply